Przejdź do treści

1 rok Sklepu Kooperatywy “Dobrze”

  • przez

Stworzono / zmodyfikowano 05/04/2023 przez KK

Kooperatywa Spożywcza “Dobrze” świętuje 1. urodziny otwarcia sklepu! Ale sklep to nie wszystko.

1Cóż to był za rok. Po wielu trudach z początkiem sierpnia 2014 roku otworzyliśmy pierwszy po 1989 roku oddolny sklep spółdzielczy! Od tego czasu działamy przy ulicy Wilczej 29a, w warszawskim Śródmieściu.  “Na początku w sklepie świeciło pustkami, baliśmy się zamówić za dużo, baliśmy się zamówić za mało” – wspomina Nina. Tak to jest kiedy koordynacją warzywniaka zajmuje się grupa przeintelektualizowanych aktywistek/ów, pracowników NGO-sów, uniwersytetu, doktorantka ekonomii, naturoterapeutka i aktorka. A na dodatek pomaga im około 50 debiutujących w swej roli wolontariuszy – członków i członkiń kooperatywy.

Dlaczego to robimy?

Motywacji jest wiele. Działamy po to, aby zwiększyć dostęp do zdrowej, świeżej i sezonowej żywności, wspierać rozwój lokalnych gospodarstw rolnych oraz aby uczyć się współpracy w grupie. Tworzymy praktyczną alternatywę wobec supermarketów sprzedających niskiej jakości żywność, ale też wobec luksusowych sklepów ekologicznych. Działamy po to, aby odzyskać wpływ na nasze otoczenie, aby uczyć się współpracy. Działanie w kooperatywie traktujemy jako szkołę oddolnej demokracji.
– Działamy jako stowarzyszenie non profit, żeby podkreślić, że naszym celem nie są zyski, tylko odpowiedź na istotne potrzeby społeczne. Cały dochód przeznaczamy więc na dalszy rozwój naszej inicjatywy, lepsze warunki pracy i możliwość dotarcia do szerszej grupy osób. Nasze działanie wpisuje się w filozofię ekonomii dobra wspólnego, a więc nurtu krytycznego wobec neoliberalnego paradygmatu, w którym najważniejszym wskaźnikiem jest wzrost gospodarczy – mówi Anna Bień z kooperatywy.
sektor
Odbieramy nagrodę w konkursie S3KTOR za najlepszą inicjatywę pozarządowa w 2014 roku wg mieszkańców.
Przez ten rok mogliśmy zobaczyć, że nasz sklep trafia w społeczne potrzeby. Świadczy o tym kolejka konsumentów i konsumentek ustawiających się po kooperatywne warzywa, ale też wygrana w konkursie S3KTOR dla najlepszej warszawskiej inicjatywy pozarządowej. Zwyciężyliśmy w kategorii interdyscyplinarnej oraz, co cieszy nas najbardziej, zdobyliśmy nagrodę mieszkańców! 

Po roku od otwarcia sklepu?

Nasz sklep jest otwarty przez 6 dni w tygodniu i każdy może w nim zrobić zakupy. Po roku działania współpracujemy bezpośrednio z około 20 dostawcami. W lecie mamy około 10 dostaw świeżych, lokalnych warzyw i owoców tygodniowo. Opłacamy pracę osób na 5 kluczowych stanowiskach.
Nasza kooperatywa zrzesza dziś blisko 150 gospodarstw domowych. Oznacza to, że w każdym miesiącu ponad setka osób przeznacza swoje min. 3 h na pracę wolontaryjną na rzecz kooperatywy oraz poprzez wpłatę składki zrzuca się na nasz sklep. To pozwala nam tworzyć angażującą i stabilną ekonomicznie organizację, a członkom i członkiniom cieszyć się dostępem do wysokiej jakości żywności po cenach producenckich.

Sklep to nie wszystko

Przez ostatni rok zorganizowaliśmy kilkanaście wydarzeń edukacyjnych, a na jesieni organizujemy Wielki Zjazd Kooperatyw (przeczytaj o IV Zjeździe Kooperatyw w Warszawie), którego tematem przewodnim będzie Ekonomia Wspólnego Dobra. Zdecydowaliśmy się zająć kwestią ekonomii, bo to ona kształtuje nasz świat i nasze życie. Nie chcemy, aby pozostała domeną zarezerwowaną dla wąskiej grupy specjalistów i nieomylnych ekspertów”.
Kooperatywy spożywcze i inne oddolne przedsięwzięcia są dowodem na to, że działanie w domenie gospodarki może opierać się na współpracy i zaufaniu, brać pod uwagę warunki pracy i dbać o przyrodę. Rosnąca w Polsce popularność kooperatyw pokazuje, że coraz więcej z nas odczuwa potrzebę organizowania się w nowy sposób. Potrzebujemy więcej praktycznych alternatyw, które powoli będą zmieniać świat. 

Czym sklep kooperatywy różni się od zwykłego sklepu?

  • działanie sklepu opiera się na składkach oraz pracy członków i członkiń,
  • cały dochód przeznaczamy na rozwój kooperatywy,
  • każdy członek i członkini mają takie samo prawo głosu,
  • kupujemy żywność bezpośrednio u drobnych rolniczek i rolników,
  • zapewniamy zdrową żywności w przystępnej cenie.
Więcej o Zjeździe przeczytasz tutaj: https://dobrze.waw.pl/zjazd-kooperatyw-2015/
Kontakt dla mediów:  kooperatywa.dobrze@gmail.com